poniedziałek, 13 stycznia 2025

ROK 2025 XV DIABEŁ

 ENERGIA TWÓRCZA - Płodność, żądza, nowa witalność

Ta karta oznacza konieczność konfrontacji z tym , co zepchnięte głęboko w naszej osobowości, z tym co mroczne i wstydliwe. Dochodzimy w tym roku do samego serca labiryntu i odnajdujemy ciemną stronę swojej osobowości, by ją zintegrować, by mieć dzięki temu moc, która stania poza dualizmem! 

Prawdziwy człowiek znajduje się w punkcie przecięcia tego, co boskie z tym, co diabelskie (ziemskie) - tego, co wzniosłe z tym, co niskie i zwierzęce. Jest doskonale świadom drzemiących w ludziach, a wypieranych tęsknot i pragnień, do których za nic nie chcą się przyznać nawet przed lustrem. To budzi w nim uśmieszek cierpliwego nauczyciela, który ze stoickim spokojem kusi dalej.

Diabeł to silne pożądanie, nie tylko rzeczy materialnych, ostrzeżenie przed złym wyborem, przepych, luksus, bezwstydność, uleganie pokusie, zatracenie się w czymś, brak równowagi w życiu, tłumione emocje. Silne uzależnienie, przemoc fizyczna i psychiczna, władza, zupełne niekontrolowanie popędów, zdrada, zachowanie destrukcyjne, postępowanie wbrew sobie, podcinanie sobie skrzydeł.

W swojej najbardziej proaktywnej formie Diabeł przypomina ci, że masz wybór. Jakkolwiek bolesne by to nie było, prosi cię, abyś wzięła na siebie odpowiedzialność za swoje własne zniewolenie, abyś był świadoma siebie. Weź na siebie odpowiedzialność za historie, które opowiadasz, rozpoznaj, kiedy tworzysz złe historie, sabotujesz siebie, aby się powstrzymać kolejnym razem. Zapytaj siebie: „czego ja się boję?” Ponieważ ostatecznie ta przerażająca stara karta dotyczy konfrontacji ze strachem w środku. Diabeł nie jest łagodną kartą, ale jej przesłanie nie musi być surowe. To akt miłości do samego siebie, aby przyjąć radę swojego demona i spojrzeć mu w oczy. Potem musisz zacząć planować ucieczkę. Twoje oczy są otwarte, jesteś świadoma swojego współudziału w strukturze, która Cię jednocześnie uciska. Teraz możesz się uwolnić. Twoje ego, pragnące utrzymać tę łatwiejszą tożsamość, próbuje zastąpić jakieś uzależnienie kolejnym, a potem kolejnym i tak w kółko, jeżeli nie powiesz STOP. Życie ma do zaoferowania o wiele więcej niż pętle uzależnień i iluzji. W tym samym duchu jest tu bardziej przyziemne przesłanie o materializmie. Uzależnienie od „rzeczy” jest smutnym problemem naszych czasów – prowadzi do ogromnych ilości odpadów, kultury wyrzucania i poczucia, że ​​nie ma się wystarczająco dużo (co ostatecznie oznacza: nie jest się wystarczająco dobrym). Pomyśl na przykład o tym, w jaki sposób produkty kosmetyczne są reklamowane: poprzez tworzenie niepewności. Kupujemy, aby zaspokoić potrzebę naprawienia siebie. Nasze wewnętrzne demony mówią nam, że potrzebujemy „rzeczy”, aby stać się piękniejszymi, odnoszącymi sukcesy, popularnymi, dobrymi, idealnymi. Diabeł może reprezentować ugrzęźnięcie w tych rzeczach, zapominanie o szerszym obrazie i tym, co jest naprawdę ważne w życiu. 

Karta Diabeł oznacza konieczność konfrontacji z własną osobowością. Koza w mitologii była kojarzona z lubieżnością i rozpustą oraz była symbolem kozła ofiarnego. Gdy zaufasz Diabłu, nabierzesz się na jego obietnicę, gdy zaprzedasz Duszę diabłu stajesz się obrońcą systemu, trybikiem matrixu, aktorem społecznym – uwięzionym w swojej roli na długie wcielenia… Zawsze bez dużego kontaktu z własną Duszą; Twoje kosmogramy natalne będą tak ułożone za każdym razem jak się narodzisz, że nie będzie realnego sposobu wyjść z  tego więzienia, chyba, że wydarzy się jakiś cud… A to dopiero po wielu wcieleniach mordęgi.

Karta Diabła radzi, abyś działała z większymi ambicjami, była konkurencyjna i nastawiona w tym roku bardziej na pieniądze, aby przetrwać w swoim środowisku. Samą duchowością człowiek nie wyżyje w materii.

Ta karta zawsze dotyczy tego, jak się samoograniczamy i krępujemy, NIE angażując się w naszą intuicję i/lub naszą wiarę. Sposobów na zniewolenie siebie lub poddanie się manipulacji jest wiele. Czasami jest to oczywiste, a czasami, jest to bardzo subtelne.

Diabeł może odnosić się do mądrości ciała. Bycie związanym, jak pokazuje tradycyjna symbolika kart, może odnosić się albo do bycia niewolnikiem jakiejś formy materialnego uzależnienia LUB do odrzucenia pierwotnej mądrości ciała i planu fizycznego. 

Czasami diabeł może również symbolizować to, że nie widzisz rzeczywistości, ponieważ żyjesz w negatywnej iluzji i nie widzisz kryjącej się za nią prawdy. Na przykład możesz być bardzo pesymistyczna lub uważać, że nie jesteś wystarczająco dobra itp.


Naszym zadaniem jest maksymalnie uszlachetnić to, co ziemskie i sprowadzić na ziemię to, co w nas niebiańskie. Tak mamy szansę doświadczyć pełni istnienia i stać się prawdziwym CZŁOWIEKIEM.


DIABEŁ A ZDROWIE


Wszelkie uzależnienia - być na „głodzie”, poddanie się wątpliwym metodom leczenia, głęboki stres wywołujący negatywne myślenie, masochizm, autoagresja, znęcanie się nad otoczeniem. Wylew, choroby narządów kobiecych, prostata, choroby nowotworowe.


Ogólnie 2025 to może być powiązany z jakimś przymusem i mordęgą. Ktoś kto pojął sekrety okultystyczne w tym roku zadziała z pełną mocą.


Słowa-klucze: niewola, uzależnienie, materializm, zachowania destrukcyjne, uwięzienie w szkodliwych cyklach, wybór wolności lub wybór niewoli utrata z oczu tego, co jest ważne w życiu, stawianie czoła strachowi, odpowiedzialność wobec siebie za swoje wybory, urojenie, samoświadomość, zaangażowanie w uwolnienie się. Wielka Moc.


Troszkę historii:

Baphomet jest symbolem równowagi i syntezy, mającym swoje korzenie w naukach gnostyków. Zamiarem Leviego było symbolizowanie jego koncepcji równowagi, a Baphomet reprezentował cel doskonałego porządku społecznego.


Rajmund z Aguilers , kronikarz pierwszej krucjaty pisał, że trubadurzy używali określenia Bafomet w odniesieniu do Mahometa, a określenia Bafumaria w odniesieniu do meczetu.


 „Bafomet”. od greckich słów βαφη μητȢς , baphe metous oznaczających Taufe der Weisheit , „chrzest mądrości”.


Hugh J. Schonfield (1901–1988), jeden z uczonych, którzy pracowali nad Zwojami znad Morza Martwego, argumentował w swojej książce „The Essene Odyssey” , że słowo „Baphomet” zostało stworzone ze znajomością szyfru podstawieniowego Atbash, który podstawia pierwszą literę alfabetu hebrajskiego na ostatnią, drugą na przedostatnią itd. „Baphomet” w języku hebrajskim to בפומת ‎ ( bpwmt ); zinterpretowane za pomocą Atbash staje się שופיא ‎ ( šwpy' , „Shofya'”), co można interpretować jako greckie słowo Sophia, oznaczające „mądrość”. 


Baphomet oznacza także  Βαφη Μητεος , chrzest Metydów, chrzest ognia  lub chrzest gnostycki , oświecenie umysłu , który jednak ofici interpretowali w obscenicznym sensie jako związek cielesny  


Baphomet to hermafrodyta mający zarówno cechy żeńskie jak i męskie.

 

Później w XIX wieku imię Baphometa zaczęto dalej kojarzyć z okultyzmem . Éliphas Lévi opublikował Dogme et Rituel de la Haute Magie ( Dogma i rytuały wysokiej magii ) w dwóch tomach ( Dogma 1854, Rituel 1856), w których zamieścił narysowany przez siebie obraz, który opisał jako Baphomet i „The Sabbatic Goat”, przedstawiający uskrzydlonego humanoidalnego kozła z parą piersi i pochodnią na głowie między rogami. Obraz ten stał się najbardziej znanym przedstawieniem Baphometa. Lévi uważał Baphometa za przedstawienie Absolutu w formie symbolicznej i szczegółowo wyjaśnił jego symbolikę w rysunku, który służył jako frontispis:


Kozioł na frontispisie nosi znak pentagramu na czole, z jednym punktem na górze, symbolem światła, jego dwie ręce tworzą znak okultyzmu, jedna wskazuje w górę na biały księżyc Chesed , druga wskazuje w dół na czarny księżyc Geburah . Ten znak wyraża doskonałą harmonię miłosierdzia ze sprawiedliwością. Jedno jego ramię jest żeńskie, drugie męskie, jak u androgyna Khunrath, którego atrybuty musieliśmy zjednoczyć z atrybutami naszego kozła, ponieważ jest on jednym i tym samym symbolem. Płomień inteligencji świecący między jego rogami jest magicznym światłem uniwersalnej równowagi, obrazem duszy wyniesionej ponad materię, ponieważ płomień, będąc przywiązany do materii, świeci nad nią. Głowa bestii wyraża grozę grzesznika, którego materialnie działająca, wyłącznie odpowiedzialna część musi ponieść karę; dusza jest nieczuła zgodnie ze swoją naturą i może cierpieć tylko wtedy, gdy się materializuje. Pręt stojący zamiast genitaliów symbolizuje życie wieczne, ciało pokryte łuskami: woda, półkole nad nim: atmosfera, pióra nad nim: lotność. Ludzkość jest reprezentowana przez dwie piersi i androgyniczne ramiona tego sfinksa nauk okultystycznych.


—  Éliphas Lévi, Dogme et rituel de la haute magie 




 Baphomet z Lévi miał stać się ważną postacią w kosmologii Thelemy , mistycznego systemu ustanowionego przez Aleistera Crowleya na początku XX wieku. Baphomet pojawia się w Credo Kościoła katolickiego gnostyckiego recytowanym przez zgromadzenie w Mszy gnostycznej , w zdaniu: „I wierzę w węża i lwa, tajemnicę tajemnic, w imię Jego BAPHOMET”. 


W Magii (Księga 4) Crowley twierdził, że Baphomet był boskim androgynem i „hieroglifem tajemnej doskonałości”, postrzeganym jako to, co odzwierciedla: „Co dzieje się na górze, odzwierciedla się na dole, lub: Jak na górze, tak i na dole”:


Diabeł nie istnieje. To fałszywe imię wymyślone przez Czarnych Braci, aby sugerować Jedność w ich ignoranckim bałaganie rozproszeń. Diabeł, który miałby jedność, byłby Bogiem... „Diabeł” jest, historycznie rzecz biorąc, Bogiem każdego ludu, którego ktoś osobiście nie lubi... Ten wąż, SZATAN, nie jest wrogiem Człowieka, ale Tym, który uczynił bogów z naszej rasy, znających Dobro i Zło; nakazał „Poznaj Siebie!” i nauczał Inicjacji. Jest „Diabłem” z Księgi Thota , a jego emblematem jest BAPHOMET , Androgyne, który jest hieroglifem tajemnej doskonałości... Jest zatem Życiem i Miłością. Ale ponadto jego literą jest ayin , Oko, tak że jest Światłem; a jego zodiakalnym obrazem jest Koziorożec, ten skaczący kozioł, którego atrybutem jest Wolność.


—  Magia: Liber ABA , Księga czwarta, części I–IV [ 70 ]


Dla Crowleya Baphomet jest ponadto przedstawicielem duchowej natury plemnika , a jednocześnie symbolem „magicznego dziecka” powstałego w wyniku magii seksualnej . Jako taki Baphomet reprezentuje Unię Przeciwieństw, szczególnie mistycznie uosobioną w Chaosie i Babalonie, połączoną i biologicznie zamanifestowaną przez plemnik i komórkę jajową zjednoczone w zygocie.


Babalon (znana również jako Szkarłatna Kobieta , Wielka Matka lub Matka Obrzydliwości ) – bogini występująca w okultystycznym systemie Thelemy, który został ustanowiony w 1904 roku wraz z napisaniem Księgi Prawa przez angielskiego pisarza i okultystę Aleistera Crowleya. W swojej najbardziej abstrakcyjnej formie Babalon reprezentuje żeński impuls seksualny i wyzwoloną kobietę. W wyznaniu wiary mszy gnostycznej jest ona również utożsamiana z Matką Ziemią, w jej najbardziej płodnym sensie. Oprócz swojego statusu archetypu lub bogini, Crowley wierzył, że Babalon miała ziemski aspekt lub awatar; żywą kobietę, która zajmowała duchowy urząd „Szkarłatnej Kobiety”. Urząd ten, po raz pierwszy zidentyfikowany w Księdze Prawa, jest zwykle opisywany jako odpowiednik jego własnej identyfikacji jako „Mega Therion ” (Wielka Bestia). Rolą Szkarłatnej Kobiety było pomaganie w manifestowaniu energii Eonu Horusa.


Małżonką Babalon jest Chaos , zwany „Ojcem Życia” w Mszy Gnostycznej , będąc męską formą zasady twórczej. Babalon jest zwykle przedstawiana jako jadąca na Bestii . Często jest nazywana świętą nierządnicą, a jej głównym symbolem jest kielich lub Graal .


Tutaj Babalon jest utożsamiana z Binah na Drzewie Życia, sferze, która reprezentuje Wielkie Morze i takie boginie-matki jak Isis , Bhavani i Ma'at . Ponadto reprezentuje ona wszystkie fizyczne matki. Biskupi T. Apiryon i Helena piszą:


„BABALON, jako Wielka Matka, reprezentuje MATERIĘ, słowo pochodzące od łacińskiego słowa oznaczającego Matkę. Jest fizyczną matką każdego z nas, tą, która zapewniła nam materialne ciało, aby odziać nasze nagie dusze; jest Archetypową Matką, Wielką Yoni, Łonem wszystkiego, co żyje dzięki przepływowi Krwi; jest Wielkim Morzem, samą Boską Krwią, która okrywa Świat i płynie w naszych żyłach; i jest Matką Ziemią, Łonem Wszelkiego Życia, które znamy”.


Z książki Crowleya Magick Without Tears :


[O]na strzeże Otchłani. A w niej jest doskonała czystość tego, co jest na górze, a jednak jest posłana jako Odkupicielka do tych, którzy są na dole. Ponieważ nie ma innej drogi do tajemnicy Niebios, jak tylko przez nią i Bestię, na której ona jedzie. Ona nie może powiedzieć nie. Jej decyzje są pozbawione autorytetu. Ona jest owocem, który wyrośnie w morzu ciemności, nasieniem światła, które wziął wielki Samael Szatan. Nasieniem, które będzie bronią, która sprawi, że wszyscy potępieni przewyższą starego boga. 


Wizji i Głos (12. Aetyr):


Niech spojrzy na kielich, którego krew jest w nim zmieszana, bo wino z kielicha jest krwią świętych. Chwała Szkarłatnej Niewieście, Babalon Matce Obrzydliwości, która dosiada Bestii, bo rozlała ich krew w każdym zakątku ziemi i oto! zmieszała ją w kielichu swego nierządu.


Uważa się ją za świętą nierządnicę, ponieważ nie odmawia nikomu, a mimo to pobiera za nią wielką cenę — samą krew adepta i jego ego-tożsamość jako ziemskiej jednostki.


Ten aspekt Babalon jest opisany dalej w 12. Aethyr:


Oto tajemnica Babilonu, Matki Obrzydliwości, i oto tajemnica jej cudzołóstwa, bo oddała się wszystkiemu, co żyje, i stała się uczestnikiem jej tajemnicy. A ponieważ stała się sługą każdego, dlatego stała się panią wszystkich. Jeszcze nie możesz pojąć jej chwały.


Piękna jesteś, Babilonie, i pożądana, bo oddałaś się wszystkiemu, co żyje, a twoja słabość ujarzmiła ich siłę. Bo w tym zjednoczeniu zrozumiałaś . Dlatego jesteś zwana Rozumem, o Babilonie, Pani Nocy! 


Crowley zaproponował, że Baphomet pochodzi od „Ojca Mitry ”.


Baphomet Leviego jest źródłem późniejszego obrazu tarota przedstawiającego Diabła w projekcie Ridera-Waite'a .Koncepcja skierowanego w dół pentagramu na czole została rozszerzona przez Leviego w jego dyskusji na temat Kozy z Mendes umieszczonej w takim pentagramie, którą przeciwstawił mikrokosmicznemu człowiekowi umieszczonemu w podobnym, ale wyprostowanym pentagramie. Faktyczny obraz kozy w skierowanym w dół pentagramie pojawił się po raz pierwszy w książce La Clef de la Magie Noire z 1897 roku , napisanej przez francuskiego okultystę Stanislasa de Guaita. To właśnie ten obraz został później przyjęty jako oficjalny symbol — zwany Sigilem Baphometa — Kościoła Szatana i nadal jest używany wśród satanistów.


Baphomet, jak sugeruje ilustracja Léviego, był czasami przedstawiany jako synonim Szatana lub demona , członka hierarchii piekła. Baphomet pojawia się w tym przebraniu jako postać w książce Jamesa Blisha The Day After Judgment . Chrześcijański ewangelista Jack T. Chick twierdził, że Baphomet jest demonem czczonym przez masonów,a twierdzenie to najwyraźniej pochodzi od mistyfikacji Taxila . Baphomet Léviego został przedstawiony na okładce Les Mystères de la franc-maçonnerie dévoilés , drastycznej broszurze „demaskującej” masonerię autorstwa Léo Taxila , którą w 1897 roku ujawnił jako mistyfikację, bzdurę i kłamstwo. 






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz